Kategórie
Nezaradené

Impotencia: Príčiny a rizikové faktory

Potencia je slovo, ktoré počuje veľké percento mužov. Veď kto by nechcel byť silný, výkonný a plodný? V dôsledku mnohých rôznych faktorov vás však môže trápiť impotencia, čo môže mať za následok problémy vo vzťahu alebo problémy s nízkym sebavedomím. Čo ovplyvňuje vznik impotencie? A existujú nejaké metódy, ktorými ju môžete ovplyvniť?

Hoci sa o tom v spoločnosti často nehovorí, nie každý muž je taký sexuálne náruživý, silný a plodný, ako sa tvári. Keďže hodnota muža sa často zakladá na jeho sexuálnej výdrži, na tom, koľko žien uspokojil a koľko potomkov splodil, hovoriť o impotencii je pre mnohých tabu.

To je však veľký problém, pretože namiesto spoločného úsilia o vzdelávanie a vzájomnú podporu každý človek bojuje so svojím problémom sám. Navyše, kvôli nízkej spoločenskej akceptácii existuje pomerne vysoké riziko, že muži ani nepôjdu k lekárovi, ktorý by im mohol s ich problémami pomôcť.

V prípade, že vám vaša potencia nie je ľahostajná, ale ešte si netrúfate hovoriť o svojich problémoch, alebo zbierate odvahu otvoriť túto tému s priateľmi pri pive, píšeme tento článok práve pre vás.

impotencia príčiny

Čo je impotencia?

Impotencia je v podstate opakom potencie. Niekedy sa tento problém nazýva aj erektilná dysfunkcia. Technicky ide o stav, keď muž nie je schopný dosiahnuť erekciu. Prípadne nemusí vydržať dostatočne dlho na to, aby umožnil partnerský styk, ktorý vedie nielen k uspokojeniu a prehĺbeniu vzťahu, ale aj k splodeniu potomka (Takže môžete mať problémy s plodením).

Zaujímavé je, že môže mať rôzne príčiny. Existujú však aj rizikové faktory impotencie, vďaka ktorým je (aspoň trochu) predvídateľné, že by vás jedného dňa mohla postihnúť.

Najčastejšie príčiny impotencie

Impotencia zďaleka nemá len jeden spúšťač. Okrem fyzického stavu ju môže ovplyvňovať aj vaša psychika. Taktiež nie je nezvyčajné, že ju u jedného muža ovplyvňuje viacero faktorov.

Nemusíte sa obávať, nie všetky príčiny tohto problému sú vážne. Na druhej strane ich nemožno ani bagatelizovať, pretože príčinou môže byť nejaké skryté ochorenie.

Z fyzických dôvodov môžeme spomenúť:

 • Diabetes
 • Ochorenia kardiovaskulárneho systému (správne prekrvenie pohlavných orgánov je dôležité pre normálnu erekciu)
 • Vysoký krvný tlak
 • Obezita
 • Ateroskleróza
 • Znížená hladina testosterónu
 • Ochorenie štítnej žľazy
 • Skleróza multiplex

A mnoho ďalších. Na vine môže byť aj diabetická neuropatia, poranenia miechy alebo panvy atď.

Medzi ďalšie faktory patria:

 • Stres
 • Únava
 • Fajčenie
 • Nadmerné pitie alkoholu
 • Nespokojnosť vo vzťahu
 • Nízke sebavedomie
 • Depresia alebo úzkosť

Ako teda vidíte, existuje mnoho možností, čo presne môže byť príčinou vášho problému. A vzhľadom na to, že mnohé z uvedených problémov sú často spôsobené naším súčasným životným štýlom, určite sa nemusíte obávať, že váš problém s impotenciou je jedinečný. Len sa o ňom toľko nehovorí.

Akú úlohu zohráva vek?

Vek môže, ale nemusí zohrávať úlohu pri impotencii. Môžete očakávať, že na vrchole svojej kariéry budete vo veku 40 – 60 rokov, čo znamená, že v práci môžete zažívať viac stresu, čo môže znížiť pravdepodobnosť, že budete mať sex.

Okrem toho od veku približne 30-35 rokov hladina testosterónu postupne klesá. Hoci sa uvádza, že je to približne 1 % ročne, s pribúdajúcim vekom môže tento postupný pokles ovplyvniť nielen vašu sexualitu, ale aj iné oblasti každodenného života.

Impotencia u mladých mužov

Problémy s impotenciou môžu mať z času na čas aj mladší muži, u ktorých sa opäť môže vyskytnúť zvýšená úroveň stresu v dôsledku práce. (Napríklad kvôli splácaniu hypotéky.) Na vine môžu byť aj partnerské nezhody, ktoré môžu prameniť zo vzájomného nepochopenia alebo z nových životných výziev, ktoré často prinášajú deti a spoločná starostlivosť. U niektorých mužov zohráva úlohu nezdravý životný štýl, depresia, úzkosť a nízke sebavedomie.

ako riešiť problémy s impotenciou

Ako riešiť problémy s impotenciou?

Aby ste vylúčili možnosť, že problémy s impotenciou sú spôsobené zdravotným problémom, objednajte sa na dôkladnú zdravotnú prehliadku u svojho lekára, ktorý vykoná sériu testov a situáciu trochu objasní.

Keď nie je dokázané nič vážne, skúste bylinky na potenciu, ktorých komplex môže pozitívne ovplyvniť prívod krvi do penisu a túžbu po sexe.

Najlepšou voľbou bude taký doplnok stravy, ktorý vo svojom zložení obsahuje tieto látky:

Okrem toho, ak počas užívania spomalíte svoje životné tempo, začnete pracovať na kvalite svojho vzťahu a osvojíte si návyky, ktoré súvisia so zdravým životným štýlom, mali by ste čoskoro prekonať svoje sexuálne ťažkosti.

⚖️ Porovnanie: TOP 7 prípravkov na erekciu

najlepšie lieky na erekciu
 • účinnosť jednotlivých prípravkov na tvrdú erekciu, zvýšenie libida a predĺženie sexuálnej výdrže
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *