Kategórie
Mužské problémy

Choroby penisu: Na čo si dávať pozor?

Hoci muži majú často pocit, že pravidelné prehliadky kvôli možným chorobám potrebujú len ženy, existujú aj choroby, ktoré môžu postihnúť ich penis. Keďže ide o oveľa menej diskutovaný jav, jeho prítomnosť môže byť dosť desivá. Na čo by ste si teda mali dávať pozor?

Muži by sa mali dobre starať o svoje intímne zdravie. Najmä preto, že sexuálne prenosné choroby, infekcie a iné problémy čakajú doslova na každom rohu. Keďže však informovanosť o prevencii a liečbe rôznych ochorení penisu nie je až taká rozšírená, je dosť možné, že keď sa u vás vyskytne nejaký neštandardný jav, môžete pri jeho riešení trochu tápať.

Možno sa však bojíte navštíviť odborníka aj preto, že sa bojíte neznámeho. Možno sa tiež bojíte, že vás budú súdiť, pretože máte chorobu. Ale skôr, ako budeme pokračovať, dovoľte nám povedať vám, že tieto obavy sú zbytočné. Lekári sú zvyknutí zaoberať sa rôznymi druhmi patológií a svoje názory si nechávajú pre seba. Preto by ste sa rozhodne nemali báť navštíviť lekára, keď máte problém.

aké choroby ohrožuju penis

Aké choroby ohrozujú penis?

Ochorenia penisu možno rozdeliť na tie, ktoré sú v populácii pomerne časté, a na tie, ktoré sú zriedkavejšie.

Bežným ochorením je napríklad balanitída, pri ktorej dochádza k podráždeniu a infekcii žalúdka. Okrem svrbenia sa môže objaviť aj začervenanie a pocit napätia. Medzi ďalšie časté ochorenia penisu patria kvasinkové infekcie, ktoré si môžete navzájom prenášať s partnerkou. K obávaným problémom v dôsledku výkonu a dôrazu na zdravú sexualitu potom patria erektilná dysfunkcia a predčasná ejakulácia.

Rôzne problémy súvisiace so stavom pokožky sú tiež normálne. Môžete napríklad trpieť psoriázou a kontaktnou dermatitídou, rakovinou kože atď.

Ak sa potom pozrieme na pomerne zriedkavé zdravotné problémy, nájdeme medzi nimi anorgazmiu, retrográdnu ejakuláciu, zlomeninu penisu, rakovinu penisu, fimózu a iné.

Najčastejšie príčiny

Mnohé príčiny súvisia s nechráneným pohlavným stykom. Takýmto spôsobom môžete napríklad dostať spomínanú kvasinkovú infekciu. Keďže týmto problémom častejšie trpia ženy, môže sa preniesť aj na vás. A vy ju môžete preniesť na svojho partnera. Z tohto dôvodu sa zvyčajne odporúča, aby si kvasinkovú infekciu liečili obaja sexuálni partneri súčasne.

Medzi ďalšie rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko určitých problémov, patrí absencia obriezky. Erektilná dysfunkcia môže súvisieť so znížením hladiny testosterónu, ale aj s mnohými inými problémami (cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak…). Na druhej strane predčasná ejakulácia často súvisí s psychologickými spúšťačmi, medzi ktoré môže patriť tlak na výkon.

Pri kožných problémoch je to jasné. Keďže koža pokrýva celý povrch tela, ak s ňou máte problém, môže sa objaviť aj na vašom penise. V neposlednom rade môže problémy spôsobiť aj rizikové správanie (ktoré môže viesť k poškodeniu penisu), genetika a podobne.

prevencia ochorenia penisu

Choroby penisu a liečba

Liečba ochorení penisu závisí od toho, čo presne máte za problém. V prípade, že máte atopický ekzém, lekár vám môže odporučiť vhodnú metódu starostlivosti o pokožku. Môže vám tiež poradiť, čo presne máte robiť, aby sa stav penisu nezhoršoval po pohlavnom styku alebo masturbácii. (Napríklad niektoré druhy kondómov alebo lubrikačných gélov môžu spôsobiť ochorenie.)

Na kvasinkovú infekciu vám lekár môže predpísať lieky a prípravky, ktoré si kúpite v lekárni. Zvyčajne pomáha aj dobrá intímna hygiena a väčšia psychická pohoda. Chybu neurobíte ani pravidelnou prevenciou ďalších bežných ochorení, ktorých vedľajším účinkom môže byť erektilná dysfunkcia.

Ako tomu zabrániť?

Ak vám najväčšie vrásky na čele spôsobuje problematická erekcia, skúste si osvojiť zdravší životný štýl, ktorý by mal zahŕňať zníženie stresu, pravidelné cvičenie, zdravú stravu a dostatok spánku.

Svoje úsilie môžete podporiť aj vyskúšaním prírodných doplnkov stravy na podporu sexuality, ktoré obsahujú:

A ďalšie látky, ktoré prispievajú k podpore normálneho sexuálneho života.

⚖️ Porovnanie: TOP 7 prípravkov na erekciu

najlepšie lieky na erekciu
  • účinnosť jednotlivých prípravkov na tvrdú erekciu, zvýšenie libida a predĺženie sexuálnej výdrže
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *