Kategórie
Mužské problémy

Zápal semenníkov: Prejavy, príčiny a liečba

Zápal semenníkov je problém, ktorému čelí veľký počet mužov. V porovnaní s gynekologickými zápalmi žien sa však zápalom semenníkov toľko nevenuje pozornosť. Preto môže byť pre mužov veľmi ťažké vedieť, ako v takejto situácii postupovať, aby svoj problém vyriešili. Čo s tým?

Muži sa niekedy cítia neporaziteľní, ale v skutočnosti ich môžu trápiť rovnako chúlostivé problémy, s ktorými vo veľkom počte bojujú ženy. (Samozrejme, vzhľadom na odlišnú anatómiu pohlavného ústrojenstva.) Zatiaľ čo ženy riešia najmä mykózy a infekcie močových ciest, muži môžu trpieť zápalmi semenníkov.

Ako rozpoznáte tento problém? A existuje nejaká liečba?

zápal semenníkov príznaky příčiny

Zápal semenníkov a jeho príznaky

Zápal semenníkov je stav, pri ktorom dochádza k zápalu v mužskom reprodukčnom trakte. Je spôsobená buď vírusovou, alebo bakteriálnou infekciou. Zaujímavé je, že zápal môže prebiehať v oboch semenníkoch naraz, ale príznaky sú často lokalizované len v jednom z nich. Medzi najčastejších vinníkov tohto problému patria príušnice.

Problém so zápalom semenníkov spoznáte podľa:

 • Bolesť pri močení
 • Bolesť pri ejakulácii
 • Krv v ejakuláte
 • Nezvyčajné vypúšťanie
 • Zväčšená prostata
 • Horúčky
 • Opuchnuté uzliny v slabinách

Keďže bolesť pri močení, zväčšená prostata a krv v ejakuláte môžu naznačovať vážnejšie zdravotné problémy, je dôležité, aby vás vyšetril lekár.

Príčiny zápalu semenníkov

Ako už bolo spomenuté, za zápalom semenníkov stojí bakteriálna alebo vírusová infekcia. Okrem príušníc sa však muži môžu nakaziť aj inými chorobami, ktoré môžu spôsobiť tento problém. Muži by nemali podceňovať infekcie močových ciest alebo pohlavne prenosné infekcie.

Liečba zápalu semenníkov

Keď pôjdete k lekárovi, bude s vami viesť krátky rozhovor, počas ktorého sa vás bude pýtať na príznaky vašich problémov, ich intenzitu a trvanie a pravdepodobne sa bude zaujímať aj o vaše správanie (z ktorého by mohol zistiť, čo môže byť za zápalom semenníkov).

Potom vykoná fyzikálne vyšetrenie, počas ktorého sa pokúsi zistiť, či máte prostatitídu. Môže tiež požiadať o vzorku moču, ktorá bude podrobne analyzovaná. V prípade výtoku môže tiež poslať vzorku výteru na vyšetrenie do laboratória. V neposlednom rade vás môže poslať na ultrazvuk.

Ak je zápal semenníkov vírusového pôvodu, neexistuje naň žiadna liečba. Predpokladá sa však, že zápal by mal po určitom čase sám ustúpiť. Medzi odporúčané spôsoby liečby ochorenia patrí užívanie liekov proti bolesti a prikladanie studených obkladov. Ak je za zápalom semenníkov bakteriálna infekcia, lekár vám predpíše antibiotiká.

zápal semenníkov přírodná liečba

Prírodná liečba a bylinky

Okrem studených obkladov sa mužom odporúča zdvihnúť semenníky do výšky. To sa dá dosiahnuť napríklad tak, že pod ne zrolujete uterák.

Pokiaľ ide o bylinky, odporúča sa epididymitída, ktorá sa môže zmeniť na zápal semenníkov:

 • Harmanček
 • Vŕbovka malokvetá
 • Mačací pazúr

Keďže neliečený zápal semenníkov môže viesť až k amputácii, určite je dobré, aby vás lekár aspoň raz vyšetril. Na podporu konzervatívnej liečby sa potom môžu použiť bylinky a ďalšie tipy.

Kategórie
Mužské problémy

Čo sú mužské pohlavné hormóny (androgény)?

Zatiaľ čo ženy sú počas života pod vplyvom viacerých pohlavných hormónov, ktoré zabezpečujú ich schopnosť ovulácie, počatia a dojčenia, mužské pohlavné hormóny (androgény) sú relatívne stabilné. Najväčší podiel na tom má skutočnosť, že hlavné z nich majú jeden, nazývaný testosterón. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

O mužoch sa hovorí, že majú atletickú postavu, radi súťažia s inými mužmi, niekedy sú agresívni a majú väčšiu chuť na sex. Či to platí pre všetkých, nemôžeme povedať, pretože sa líšia ich osobnosti a osobné preferencie. Na druhej strane všetky tieto javy môžu mať spoločného menovateľa, ktorým je mužský pohlavný hormón testosterón.

Bolo by však chybou myslieť si, že prítomnosť tohto hormónu je doménou mužskej časti populácie. V malom množstve ho majú v tele aj ženy.

Keďže si myslíme, že ide o zaujímavú tému, budeme radi, ak sa jej budete venovať podrobnejšie.

mužsky hormón a tělo

Čo je mužský hormón?

Mužský pohlavný hormón sa nazýva testosterón. Jeho hlavnou úlohou je tvorba mužských pohlavných znakov. V mužskom tele ho produkujú najmä semenníky. V priebehu života môže hladina testosterónu v tele muža klesať. Okrem starnutia na to môže mať negatívny vplyv aj dlhodobo nevhodný životný štýl.

Ako androgény ovplyvňujú naše telo?

V mužskom tele má testosterón mnoho dôležitých funkcií.

Je zodpovedný za:

 • Chuť na sex
 • Silné kosti
 • Menšie ukladanie tuku
 • Veľkosť a sila svalov
 • Produkcia červených krviniek
 • Produkcia spermií

Ak muž nemá v tele dostatok testosterónu, môže to mať významný vplyv na jeho plodnosť. Okrem toho sa môže vyskytnúť erektilná dysfunkcia, zväčšenie prsníkov (gynekomastia), strata ochlpenia, zvýšenie telesnej hmotnosti a mnoho ďalších nepríjemných javov, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu života.

Mužské hormóny u žien

Možno budete trochu šokovaní, ale muži majú v tele malé množstvo estrogénu a ženy majú v tele malé množstvo testosterónu. V ženskom tele je testosterón zodpovedný za zdravie kostí, zdravie prsníkov, plodnosť, zdravie pošvy a chuť na sex.

Mužské hormóny u žien androgény

Ak je v ženskom tele nadbytok testosterónu, má to negatívny vplyv na vznik akné, vyššiu hladinu cukru v krvi, neplodnosť alebo syndróm polycystických vaječníkov.

Ako zvýšiť mužský pohlavný hormón?

Spoľahlivým spôsobom doplnenia nedostatku testosterónu je hormonálna liečba, ktorú vedie lekár. K tomu sa však uchýlime len veľmi zriedkavo, takže pre vás prichádza do úvahy zmena životného štýlu.

Mužom sa odporúča:

 • Pravidelne cvičte (aj silový tréning)
 • Jedzte dostatok bielkovín, tukov a komplexných sacharidov
 • Zníženie stresového zaťaženia
 • Užívajte vitamín D a trávte viac času na slnku
 • Dostatok vitamínov E, C, A a B v strave
 • Dobre a pravidelne spite

Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie doplnkov stravy, ktoré obsahujú vitamíny, byliny a iné látky na podporu normálnej hladiny testosterónu. Nedávno sa napríklad hovorilo o výživových doplnkoch s obsahom senovky gréckej.

Ako zvýšiť mužský pohlavný hormón

Vo všetkých prípadoch by vás mal dôkladne vyšetriť lekár. V skutočnosti mnohé problémy súvisiace s erektilnou dysfunkciou, plodnosťou a podobne súvisia s určitými ochoreniami, ktoré je potrebné buď vylúčiť, alebo liečiť. (Obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak…)

Najlepším riešením je teda komplexná starostlivosť o telo, ktorá sa stane vašou každodennou rutinou a užívanie prírodných doplnkov stravy.

Kategórie
Mužské problémy

Mužská antikoncepcia: Ktorá je najlepšia?

Pokiaľ ide o ochranu pred počatím, muži často očakávajú, že sa žena bude chrániť sama. Koniec koncov, je to ona, kto riskuje, že za deväť mesiacov privedie na svet dieťa. Na druhej strane, ženské antikoncepčné metódy nemusia byť vždy účinné alebo bezpečné. Preto je dôležité, aby muži prevzali časť zodpovednosti za počatie. Aké druhy antikoncepcie majú k dispozícii?

Naši predkovia to mali v porovnaní s nami oveľa ťažšie. Rovnako ako my, aj oni vnímali sex ako príjemný. Na druhej strane však neexistovala prakticky žiadna ochrana pred nechceným tehotenstvom. Preto sa nezriedka stávalo, že z týchto zábav vznikali naozaj veľké rodiny, ktoré mali často problém uživiť sa.

V 20. storočí nastal veľký sociálny prelom. Sex zrazu neslúžil len na rozmnožovanie, ale stal sa aj rekreačnou činnosťou, pričom sa kládol väčší dôraz na osobné potešenie a na prehĺbenie vzťahu s partnerom.

Aj keď je tehotenstvo na pleciach ženy, muži by mali byť ústretoví voči svojim partnerkám a ponúknuť im, že prevezmú zodpovednosť za ich ochranu pred tehotenstvom.

čo je antikoncepcia pre mužov druhy

Čo je antikoncepcia?

Veríme, že všetci poznáte odpoveď na túto otázku. Ale ako sa hovorí, opakovanie je matka múdrosti, preto si v krátkosti pripomeňme dôležitosť antikoncepcie.

Antikoncepcia je definovaná ako akýkoľvek prostriedok na zníženie rizika neplánovaného tehotenstva. Poznáme antikoncepciu pre ženy a antikoncepciu pre mužov. Antikoncepciu ďalej delíme na hormonálnu a bariérovú.

Každý typ antikoncepcie má inú účinnosť. Niektoré typy antikoncepcie sú menej spoľahlivé, preto je užitočné ich navzájom kombinovať. (Zvyčajne hovoríme o pesare a spermicíde.) Žiadna antikoncepcia nie je stopercentne účinná. Prerušovaný pohlavný styk sa tiež nepovažuje za antikoncepciu. Okrem kondómu nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami žiadna antikoncepcia.

Druhy antikoncepcie pre mužov

V porovnaní so ženami, ktoré si môžu vybrať hormonálnu antikoncepciu, vnútromaternicové teliesko, sterilizáciu, pesar a spermicíd alebo ženský prezervatív (ktorý sa veľmi nepoužíva), muži nemajú veľa možností. Na druhej strane, mužské typy antikoncepcie nemajú žiadne nepriaznivé účinky na hormonálnu aktivitu alebo celkové zdravie. Ak vám teda záleží na vašom partnerovi, mali by ste začať uvažovať o použití jednej z týchto dvoch dostupných metód.

kondom antikoncepcia

Kondóm

Najznámejšou antikoncepciou pre mužov je kondóm, ktorý okrem toho, že zabraňuje otehotneniu, zabraňuje aj prenosu niektorých nebezpečných pohlavne prenosných chorôb. (Napríklad HIV.) Mnohí muži majú odpor k používaniu kondómov, ale pravdepodobne ide len o naučený postoj, nie o zlú užívateľskú skúsenosť.

Kondómy sa dodávajú v rôznych veľkostiach (a dokonca sa dajú natiahnuť na ruku alebo naplniť vodou), takže každý muž si môže vybrať svoju ideálnu veľkosť. Okrem toho môžu mať kondómy špeciálne príchute, výstupky alebo pridané látky, ktoré predlžujú erekciu. Ak máte alergiu na latex, odporúčame používať kondómy bez latexu. Pri používaní kondómu nikdy nepoužívajte lubrikanty na báze silikónu a dávajte pozor, aby ste ho neroztrhli.

Vasektómia

Ak už s partnerom máte niekoľko detí a ďalšie nechcete, môžete podstúpiť vazektómiu. Ide o zákrok, ktorý nie je hradený zo zdravotného poistenia. (Ak sa vám to zdá veľa, premýšľajte, koľko peňazí ste už minuli na iné druhy antikoncepcie.) Počas zákroku lekár prereže mužovi vajíčkovody. Celá procedúra trvá do 15 minút a muž môže ísť okamžite domov. (Pre ženy je sterilizácia závažnou operáciou brucha, ktorá si vyžaduje niekoľkodňovú hospitalizáciu.)

Muž sa nestane sterilným okamžite, zvyčajne sa spermiogram vykonáva niekoľko mesiacov. Kým sa v ejakuláte nenachádzajú spermie, odporúča sa použiť ďalšiu metódu ochrany pred počatím. V prípade, že si nie ste istí, či budete chcieť mať v budúcnosti deti, môžete si pred zákrokom nechať odobrať vzorku spermií na neskoršie použitie.

vasektomia antikoncepcia

Čomu sa vyhnúť a na čo si dať pozor?

Rozhodne sa neodporúča spoliehať sa na prerušovanú súlož. Aj keď si myslíte, že to zvládnete, väčšinou sa vám to nepodarí. Spermie obsahuje okrem iného aj preejakulát. To je dosť na to, aby žena otehotnela. Pravdepodobne vám tiež nemusíme hovoriť, že kondómy by sa mali po použití vyhodiť. Ak sa chcete ešte zabaviť, použite nový. Pri používaní kondómu si tiež dávajte pozor, aby vám semeno neostalo na rukách. Čo opäť stačí na to, aby vaša intímna partnerka neúmyselne otehotnela.

Kategórie
Mužské problémy

Kvasinková infekcia u mužov: Príčiny a liečba

Kvasinková infekcia penisu síce nie je úplne bežná, ale nie je nemožná. Príčina kvasinkovej infekcie vám potom môže napovedať, či ju ešte niekedy dostanete, alebo či sa jej navždy zbavíte. Pozrieme sa aj na to, či na ňu existujú nejaké domáce liečebné postupy.

Keď sa povie kvasinková infekcia, okrem znechutenia to zvyčajne vyvoláva asociáciu, že ide výlučne o ženský problém. To však nie je celkom pravda. Hoci s kvasinkovými infekciami častejšie bojujú ženy (napríklad počas tehotenstva), môžu s nimi bojovať aj muži.

Často len preto, že ju dostanú od partnera, ktorý má infekciu a nemusí o tom vedieť. Sú tu však aj ďalšie faktory, ktoré môžete ovplyvniť len tým, že si uvedomíte svoje správanie.

Ale na to sa pozrieme nižšie.

príčiny kvasinkovej infekcie u mužov

Čo je kvasinková infekcia?

Kvasinky a iné mikroorganizmy žijú prirodzene v našom tele. Problémom je, ak ich telo nedokáže udržať na uzde, pretože nie je v rovnováhe. Potom môžu prerásť, čo vám a vášmu partnerovi spôsobí nepríjemné problémy.

Ako sa prejavuje u mužov

Všetci poznáme príznaky kvasinkovej infekcie u žien. Ako sa však tento problém môže prejaviť u vás? Rovnaké, alebo má v rukáve nejaké špecifiká?

Prejavy kvasinkovej infekcie u mužov sú:

 • Začervenanie predkožky
 • Opuch predkožky
 • Svrbenie v oblasti genitálií
 • Ťažkosti pri ťahaní predkožky
 • Krvácanie z predkožky
 • Praskanie predkožky
 • Biely výtok, ktorý zapácha
 • Vyrážka
 • Bolesť počas sexu
 • Bolesť pri močení

Treba dodať, že tieto prejavy môžu naznačovať aj iný problém. Možno ide o pohlavne prenosnú infekciu. Z tohto dôvodu je dobré navštíviť lekára, ktorý váš problém diagnostikuje. (Áno, možno sa najprv budete hanbiť, ale ženy robia to isté. Dôležité je, aby sa váš problém vyriešil.)

příčiny kvasinkovej infekcie u mužov

Najčastejšie príčiny

Jednou z najčastejších príčin kvasinkovej infekcie u muža je nechránený pohlavný styk so ženou, ktorá ňou trpí. Z tohto dôvodu sa zvyčajne vyžaduje, aby partneri počas liečby nemali pohlavný styk. Obaja by mali byť tiež nadmerne liečení.

Problém nadmerného rastu kvasiniek však môže byť spôsobený aj zlými hygienickými návykmi. Z tohto dôvodu si kúpte špeciálny gél na intímnu hygienu a používajte ho pravidelne pri každom sprchovaní/kúpaní.

Muži s oslabeným imunitným systémom sú vystavení väčšiemu riziku. Napríklad kvôli diagnóze HIV+. Potom sú tu muži s rakovinou a muži s cukrovkou.

Liečba kvasinkovej infekcie u mužov

Keď pôjdete k lekárovi, stanoví vám správnu diagnózu a predpíše špeciálne lieky, ktoré pôsobia proti kvasinkám. Vo vašom prípade to bude pravdepodobne krém proti kvasinkám, ktorý ľahko nájdete v lekárni.

Liečba kvasinkovej infekcie u mužov

Keďže kvasinkové infekcie u mužov sa môžu vrátiť (rozhodujúcim faktorom je, že ste ich už mali), lekár vám môže odporučiť dlhodobú liečbu. Bezpodmienečne treba dodržiavať hygienu a zdržať sa pohlavného styku. Ak už, tak určite s kondómom.

Ak budete dobre reagovať na liečbu, kvasinková infekcia u mužov zmizne približne do týždňa.

Prevencia kvasinkovej infekcie u mužov

Nikto nemá rád kvasinkovú infekciu. Preto je dobré vedieť, čo sa dá urobiť, aby sa to (v najlepšom prípade) nevrátilo. V prvom rade je dôležité používať kondóm. Buďte tiež monogamní. V neposlednom rade dodržiavajte zásady správnej intímnej hygieny.

Kategórie
Mužské problémy

Ako zvýšiť chuť na sex? Poznáme 3 tipy

Aj keď niektorí ľudia tvrdia, že sex nie je vo vzťahu tým najdôležitejším, z času na čas by mal prebehnúť. Predsa len, sme ľudia a máme svoje potreby. Čo keď sa vám ale do styku ani trochu nechce? A ako teda zvýšiť chuť na sex?

Sex je o spojení dvoch tiel, ale má aj dôležitú úlohu pri udržiavaní a prehlbovaní vzájomnej intimity. Môže sa preto celkom ľahko stať, že ak svoju partnerku po niekoľkýkrát odmietnete a nepoviete jej pravý dôvod toho, prečo s ňou nechcete nič mať, počítajte s naozaj vážnymi vzťahovými problémami. Partnerka sa môže cítiť odstrčená a prehliadaná, takže sa v nej nahromadí frustrácia, ktorá vyústi v zálety, alebo dokonca v jej úplný odchod.

Aj keď sa môžete cítiť zle, úprimná a otvorená komunikácia s druhým je základným kameňom úspechu. Tiež ale môžete vyskúšať celú plejádu tipov, ktoré by vám mohli pomôcť chuť na sex opäť nájsť.

Poďme na to ale postupne.

Znížená chuť na sex

Príčiny zníženej chuti na sex

Často počúvame, že nechuť na sex je doménou žien. V niektorých životných obdobiach to tak asi zrejme je. Pravdou ale je, že po svete chodí veľa žien, ktoré na zmenu odmieta ich partner.

Medzi najčastejšie dôvody, ktoré vám uberajú chuť na milovanie, patria:

 • Nízka hladina testosterónu
 • Užívanie niektorých liekov
 • Syndróm nepokojných nôh
 • Depresia
 • Chronické ochorenie
 • Problémy so spánkom
 • Starnutie
 • Stres
 • Nízke sebavedomie
 • Nadmerné, alebo nepravidelné cvičenie
 • Pitie alkoholu
 • Užívanie drog

Na váš sexuálny život má vplyv to, v akom stave sa nachádza váš organizmus. Pokiaľ telo dlhé noci nespí, alebo je vystavené nadmernej stresovej záťaži, je úplne pochopiteľné, že sa začne sústrediť len na to najzákladnejšie a na nejakú „reprodukciu“ sa jednoducho vykašle.

Veľa s tým súvisia aj rôzne vážne choroby. Aj keď to tak nevyzerá, na mužský sexuálny život má vplyv obezita, cukrovka alebo ochorenie kardiovaskulárneho systému. Z toho dôvodu je vhodné objednať sa na celkovú zdravotnú prehliadku, počas ktorej lekár zistí, či by ste sa nemali začať s niečím liečiť.

V neposlednom rade nemožno ignorovať skutočnosť, že na sexualitu dopadá aj výška sebavedomia, duševné rozpoloženie, kvalita vzťahu alebo starnutie. (Ktoré je aj napriek protestom mnohých prirodzeným procesom.)

neochota sexu

Čo robiť, keď nemám chuť na sex?

V prvom rade treba o svojich problémoch v sexuálnej oblasti otvorene hovoriť. A to aj napriek tomu, že sa za nich s veľkou pravdepodobnosťou hanbíte. Tým predídete rôznym špekuláciám a partnerským nezhodám, takže pre vás bude oveľa jednoduchšie začať túto situáciu riešiť.

Tiež sa skúste zamyslieť nad tým, či nemáte chuť na sex kvôli tomu, že vám milovanie s náprotivkom začína pripadať veľmi stereotypné. V takej chvíli existuje celkom ľahká pomoc. Skúste s partnerkou spoločný nákup v sex shope, alebo si svoje chvíle skúste okoreniť niečím iným, čo vás vzrušuje.

ako zvýšiť chuť na sex

3 tipy, ako ju zvýšiť

Keď predchádzajúce body nevyjdú, stále nie je potrebné to vzdávať. Možno na vás bude platiť niečo iné. Potom, čo sa porozprávate s partnerkou a prejdete zdravotnou prehliadkou, vyskúšajte niektorú z týchto ďalších metód.

Patrí medzi ne:

 • Redukcia stresu
 • Pravidelné cvičenie (nemalo by byť ale príliš vyčerpávajúce, potom to má opačný účinok)
 • Zdravší jedálniček a dlhodobé užívanie doplnkov stravy na libido pre mužov, ktoré obsahujú vitamíny a bylinky

To všetko môžete doplniť aj láskyplnými dotykmi (ktoré nemusia vždy vyústiť do sexu). Keď už na to dôjde, neponáhľajte sa a venujte dostatok času predohre, ktorá vás oboch naladí na spoločnú akciu.

Ako vidíte, nie je to ťažké. Je len potrebné vedieť, ako problémy v spálni chytiť za správny koniec.

Kategórie
Mužské problémy

Mužská neplodnosť: Čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť?

Každý z pánov by mal v priebehu svojho produktívneho veku podstúpiť test mužskej plodnosti. Aj keď sa to nezdá, faktom je, že súčasný životný štýl jej práve dvakrát neprospieva. A tak by sa mohlo ľahko stať, že akonáhle príde chvíľa pre počatie potomka, tak to nepôjde. Čo s tým?

Keď príde reč na počatie potomka, v hľadáčiku sú hlavne ženy. Tie kde kto viní z toho, že odkladajú materstvo do neskoršieho veku. Tiež existuje pomerne dosť chorôb, ktoré postihujú ženský reprodukčný systém. (Napríklad endometrióza.) Takže to vyzerá, že hlavný dôvod neplodnosti je predovšetkým na partneriek.

Faktom ale je, že neplodní bývajú aj muži. Dnes sa o tom síce píše v správach a v rôznych štúdiách, ktoré sa snažia zistiť, aký vplyv na to má okolité prostredie. Faktom ale je, že ide stále o okrajové tému, o ktorej sa príliš nehovorí.

Keďže môže byť veľmi ťažké sa s touto diagnózou vnútorne vysporiadať, povieme vám, čo všetko na ňu môže mať vplyv. Tiež sa mrkneme na to, či neexistuje niečo, čo by vás mohlo vrátiť zase späť do hry.

pričiny a podpora mužskej plodnosti

Čo ovplyvňuje mužskú plodnosť?

Mužská neplodnosť môže mať mnoho podôb. V niektorých prípadoch ju spôsobuje neschopnosť dosiahnuť vzrušenie, ktoré by umožnilo realizáciu aktu s partnerkou. V takomto prípade sa ale skôr používa termín erektilnej dysfunkcie. Než vyložene neplodnosť.

Ako neplodnosť sa potom tiež označuje stav, keď muž nemá dostatok spermií, ktoré by boli schopné oplodniť partnerkine vajíčko. Spermie tiež môžu mať horšiu pohyblivosť. V neposlednom rade, na vine môžu byť aj problémy s nízkou hladinou testosterónu, ktorý je pre mužské (nielen) pohlavné zdravie úplne kľúčový.

Príčiny neplodnosti u mužov

Ako už bolo povedané, vplyv na plodnosť mužov má pohlavný hormón testosterón. Ak je ho málo, je úplne pochopiteľné, že nemôžete bodovať. Našťastie, dnes existuje mnoho metód, vrátane tých vyložene lekárskych, ktoré dokážu s hladinou testosterónu trochu pohnúť. Preto je vhodné sa na všetky možnosti opýtať svojho ošetrujúceho lekára.

Ďalej má na mužskú plodnosť vplyv:

 • Genetika
 • Zdravie
 • Fyzická kondícia
 • Jedálniček
test mužskej neplodnosti

Podpora mužskej plodnosti

Ak vám lekár diagnostikuje neplodnosť, než vás vyšle na kliniku, s najväčšou pravdepodobnosťou vám odporučí zmenu životného štýlu. Vek síce neoklamete. Ale môžete skoncovať s fajčením. Nevhodný je pre vaše zdravie i alkohol. V neposlednom rade by ste mali stratiť na váhe a mali by ste sa vyvarovať pesticídov a ďalších látok, ktoré môžu mať na mužskú plodnosť negatívny vplyv.

Medzi ďalšie tipy patrí zvýšená dávka vitamínu C, ktorý chráni bunky pred poškodením. Tiež nie je dobré sa nadmerne stresovať. Pretože stres pôsobí ako na telo, tak na psychiku. Bohužiaľ, v negatívnom zmysle. Nápomocný vám môže byť aj vitamín D. Naopak skúste znížiť konzumáciu sóje.

Bylinky na mužskú plodnosť

Bylinky na mužskú plodnosť

V priebehu celého procesu by ste mali dochádzať na lekárske kontroly. Počas nich sa pokúsi váš lekár zistiť, či došlo k zlepšeniu vášho stavu. V tejto chvíli sa s ním môžete pobaviť o tom, či je možné zaradiť do vašej každodennej životosprávy doplnky stravy s bylinkami pre mužov. (Konzultácie s ním je vhodnejšie z toho dôvodu, že ide o veľmi citlivý mechanizmus. Je preto lepšie, keď má informácie o tom, čo mienite podnikať. Zvlášť, ak sa ešte rozhodol, že vám predpíše lieky.)

Naši predkovia na neplodnosť používali:

V Indii, ktorá preslávila ajurvédou a ďalšími formami duchovného, ale aj ľudového liečiteľstva a učenia, sa odporúča aj ženšen.

Rozhodne je lepšie, keď siahnete po doplnkoch stravy pre mužov s bylinkami, než aby ste sa pokúšali miešať bylinky svojpomocne. Nielen, že ich obsahujú viac druhov. Ale tiež je u nich zaručená bezpečnosť a majú jasne stanovené dávkovanie, ktorého sa dá celý čas držať.