Kategórie
Problémy s erekciou

Test mužskej plodnosti – všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

V súčasnej dobe sa chcú ženy, ale aj muži realizovať. Po dokončení školy hľadajú svoju vysnívanú prácu, baví sa so svojimi rovesníkmi a cestujú. A pri pomyslení na tehotenstve sa im leda obracia bábiky. Kým ale ženy vedia, do kedy si môžu dovoliť potomka odkladať, muži otázku svojej plodnosti často vôbec nerieši. Čo môže viesť až k testu mužskej plodnosti.

Čo si budeme rozprávať. Dnes je na svete toľko rôznych lákadiel, že robíme všetko preto, aby sme predišli nechcenému, alebo predčasnému otehotnenia ženy. Kým ich má spoločnosť tendenciu neustále poučovať o tom, v koľkých rokoch je najvhodnejšie založiť rodinu, muži žijú v predstave, že môžu plodiť potomkov až do smrti.

Čo je za normálnych okolností viac menej pravda. (Pozrime sa, ako čulo si vo vysokom veku viedli niektoré z našich popredných celebrít.) To ale zďaleka neznamená, že muži sú v otázke plodnosti úplne z obliga. Aj im sa môžu vplyvom nezdravého životného štýlu a starnutie zhoršovať spermie. Niektorí v neskoršom veku dokonca zistí, že sú neplodní.

Ak sa vám po vybudovaní pozície nedarí založenie rodiny (prípadne chcete vedieť, ako si aktuálne stojíte), mali by ste absolvovať test mužskej plodnosti.

test plodnosti

❔ Kedy začať uvažovať o teste?

Väčšina párov, ktoré sa snažia počať, prichádza do ordinácie lekára relatívne neskoro. Väčšinou až vo chvíli, keď majú za sebou X nechránených pokusov a stále sa nič nedeje. V takom prípade je potrebné zistiť, či je problém na strane muža, alebo ženy. (Prípadne na oboch.) Zatiaľ čo ženy musia absolvovať množstvo rôznych zákrokov (vrátane hormonálnej stimulácie pred asistovanou reprodukciou), mužom väčšinou stačí podstúpiť test plodnosti.

Možno sa pýtate, ako by to malo vyzerať v ideálnom prípade. Napríklad tak, že muži (ale aj ženy, ktoré majú niekedy v budúcnosti záujem o porodenia potomka) pôjdu na test plodnosti ešte za svojej mladosti (kedy treba zatiaľ ani nemajú nič v pláne). Vďaka tomu zistia, ako si aktuálne stojí a či môžu ďalej pokračovať v reprodukčnej prokrastinácie.

💡 Všetko o teste plodnosti

Cieľom testu mužskej plodnosti je zistiť, aký je počet spermií v ejakuláte. Tiež sa skúma ich aktívnosť. (Možno už ste niekedy počuli niečo o lenivých spermiách.) Veľmi dôležitý je aj ich vzhľad. Test mužskej plodnosti sa podstupuje aj po vazektómiu. Vďaka tomu sa dá zistiť, či môžu páry skončiť s používaním ochrany proti nechcenému otehotneniu.

Samotný test nie je bolestivý. Ide len o to, aby ste na špecializovanom pracovisku nechali vzorku svojho semena, ktorý bude skúmaný v laboratórnych podmienkach. Aby však nebol výsledok ničím ovplyvnený, je potrebné, aby ste sa držali niekoľkých jednoduchých zásad.

Tie sú:

 • Zákaz fajčenia, pitia alkoholu, nápojov s kofeínom a užívania drog 5 dní pred absolvovaním testu
 • Zákaz používania určitých byliniek (echinacea …)
 • Zákaz užívania hormónov (pokiaľ ide o lieky, ktoré normálne beriete, poraďte sa o postupe so svojím lekárom)
 • Zákaz ejakulácia 1-3 dni pred testom

Rovnako by ste mali postupovať aj v prípade, že sa rozhodnete pre domáce test plodnosti.

kouření a plodnost

✔ Ako si správne vybrať?

V prípade, že sa hodláte otestovať iba orientačne, vystačíte si s domácim testom mužskej plodnosti. Ten vyrába niekoľko značiek a býva k dostaniu na internete, či v lekárni. V prípade, že sa dlhodobo stretávate s nemožnosťou otehotnieť, je lepšie, keď sa vydáte na test do zdravotníckeho zariadenia. (Tam by ste mali zavítať aj v prípade, že vám vyšiel zle váš domáci test. Tam sa jeho správnosť môže potvrdiť.)

Stavte na prevenciu!

Hoci nemáme vplyv na všetko, môžeme podniknúť niekoľko krokov, ktoré môžu ochrániť kvalitu spermií.

Pomáhá:

 • Prestať fajčiť
 • Znížiť svoju telesnú váhu
 • Nemať semenníky permanentne v teple (tzn. Bez kladenia notebooku na klin)
 • Striedmosť popíjanie alkoholu
 • Vyhýbať sa stresu
 • Neprichádzať do styku s chemikáliami a toxickými látkami

⚖️ Porovnanie: TOP 7 prípravkov na erekciu

najlepšie lieky na erekciu
 • účinnosť jednotlivých prípravkov na tvrdú erekciu, zvýšenie libida a predĺženie sexuálnej výdrže
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *