Kategórie
Problémy s erekciou

Čo je to libido a ako ho zvýšiť

Keď príde reč na zdravú sexualitu, skôr, alebo neskôr sa dostaneme k otázke straty libida. Čo to to libido ale vlastne je? A čo všetko ho môže ovplyvniť? Na tieto a ďalšie dôležité otázky vám odpovieme v texte tohto článku.

Aby sme mohli (a chceli) mať sexuálny styk, potrebujeme k tomu sexuálnu túžbu. Keď sme mladí, máme jej plným priehrštím na rozdávanie. Kvôli pozvoľnému procesu starnutia ale o ňu môžeme prísť. Libido pre mužov ovplyvňuje aj spokojnosť v partnerských vzťahoch. (Prípadne aj spokojnosť v iných segmentoch života.)

Ako libido funguje, ako ho možno podporiť a čo robiť, keď sa niekam vytratí vám povieme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

sexuální libido

Čo je to libido?

Libido je termín, ktorý označuje ľudskú sexuálnu túžbu. Jej úroveň je u každého človeka (aj v závislosti od pohlavia) celkom individuálne. Preto sa môžeme stretnúť s mužmi, ktorí majú záujem o sex niekoľkokrát za deň, aj s tými, ktorým vyhovuje mať sex len niekoľkokrát za mesiac. Stále častejšie sa dnes hovorí aj o asexuálov, ktorí vo svojom živote necíti vôbec žiadnu sexuálnu potrebu.

Na libido má vplyv:

 • Skladba a činnosť hormónov (páni majú kvôli vyšším hladinám testosterónu väčší sexuálny apetít)
 • Stres a psychika
 • Spokojnosť vo vzťahu

Rovnako, ako pri väčšej veľkosti penisu nemožno povedať, že je vysoké libido ideál, ktorého by sa mal každý snažiť dosiahnuť. Príliš vysoké libido môže viesť k zanedbávaniu vašich každodenných povinností, k neschopnosti sa ovládať a k problémom vo vzťahoch.

Čo je nízka sexuálna túžba?

Ako už bolo povedané, každý človek je od ostatných odlišný. To znamená, že je veľmi ťažké určiť, čo je a nie je normálne. Hlavným vodítkom je to, či sa kvôli svojej sexuálnej frekvenciu trápite. Napríklad preto, že skôr ste sa považovali za výkonné a dnes už toľko nie. Prípadne vás do riešenia problému s nízkym libidom tlačí partnerka, ktorá by s vami chcela spávať častejšie.

V takom prípade je múdre sa zamyslieť a po zvážení všetkých dôvodov začať hľadať cesty, ako tento problém vyriešiť.

podpora libida

💡 Tipy pre zvýšenie a podporu libida

Veľa mužov, ktorí pociťujú nižší libido, siaha po voľnopredajných prípravkoch na podporu erekcie. Hoci mnohé z nich funguje, môžu zakrývať váš skutočný problém.

V prípade, že vaše nechuť vychádza z životných ťažkostí (ktoré sa môžu týkať bývania, alebo napríklad financií), väčšinou odznie vo chvíli, keď sa vám ich podarí vyriešiť. Podobne je tomu aj u partnerských vzťahov, pri ktorých by ste mali pracovať na ich objasnenie a skvalitnenie. Pomôcť vám môže manželská, alebo partnerská poradňa, experimentovanie alebo obnovenie vzťahu. K nemu stačí urobiť si na seba čas, niečo spoločne podnikať, načúvať si a viac sa navzájom (i nesexuálnu) dotýkať.

Pokiaľ ani toto všetko nepomáha, môžete vyskúšať:

 • Zvýšenú konzumácii banánov, avokáda a ďalších zdravých potravín (nízke libido môže byť zapríčinené nedostatkom vitamínov a minerálnych látok)
 • Čokoládu (hoci sa považuje za afrodiziakum, konzumujte ju s mierou)
 • Ginkgo-bilobu (zlepšuje prekrvenie tela a tým pádom aj penisu)
 • Pohár vína (opäť iba s mierou)
 • Dostatok spánku
 • Šport (športové aktivity zvyšujú úroveň šťastia a môžu vám pomôcť zdvihnúť hladinu testosterónu)
nízká sexuální touha

Ak máte toto všetko za sebou a nič z toho vám nepomohlo, neurobíte nič zlé, keď sa objednáte k svojmu lekárovi. Je celkom možné, že ide o problém na hormonálnej báze. (Ktorý je možné upraviť vhodnou liečbou.) Tiež nešliapnete vedľa, keď sa objednáte k sexuológovi, ktorý je špecialistom v obore sexuálneho zdravia.

Záver

Nízke libido je problémom len v prípade, že ho ako problém vnímate. Inak ide len o odlišné nastavenie vašej sexuálnej túžby. Takže nejde o nič, kvôli čomu by ste sa mali (pri porovnávaní sa s ostatnými) trápiť.

⚖️ Porovnanie: TOP 7 prípravkov na erekciu

najlepšie lieky na erekciu
 • účinnosť jednotlivých prípravkov na tvrdú erekciu, zvýšenie libida a predĺženie sexuálnej výdrže
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *