Kategórie
Mužské problémy

Zápal semenníkov: Prejavy, príčiny a liečba

Zápal semenníkov je problém, ktorému čelí veľký počet mužov. V porovnaní s gynekologickými zápalmi žien sa však zápalom semenníkov toľko nevenuje pozornosť. Preto môže byť pre mužov veľmi ťažké vedieť, ako v takejto situácii postupovať, aby svoj problém vyriešili. Čo s tým?

Muži sa niekedy cítia neporaziteľní, ale v skutočnosti ich môžu trápiť rovnako chúlostivé problémy, s ktorými vo veľkom počte bojujú ženy. (Samozrejme, vzhľadom na odlišnú anatómiu pohlavného ústrojenstva.) Zatiaľ čo ženy riešia najmä mykózy a infekcie močových ciest, muži môžu trpieť zápalmi semenníkov.

Ako rozpoznáte tento problém? A existuje nejaká liečba?

zápal semenníkov príznaky příčiny

Zápal semenníkov a jeho príznaky

Zápal semenníkov je stav, pri ktorom dochádza k zápalu v mužskom reprodukčnom trakte. Je spôsobená buď vírusovou, alebo bakteriálnou infekciou. Zaujímavé je, že zápal môže prebiehať v oboch semenníkoch naraz, ale príznaky sú často lokalizované len v jednom z nich. Medzi najčastejších vinníkov tohto problému patria príušnice.

Problém so zápalom semenníkov spoznáte podľa:

 • Bolesť pri močení
 • Bolesť pri ejakulácii
 • Krv v ejakuláte
 • Nezvyčajné vypúšťanie
 • Zväčšená prostata
 • Horúčky
 • Opuchnuté uzliny v slabinách

Keďže bolesť pri močení, zväčšená prostata a krv v ejakuláte môžu naznačovať vážnejšie zdravotné problémy, je dôležité, aby vás vyšetril lekár.

Príčiny zápalu semenníkov

Ako už bolo spomenuté, za zápalom semenníkov stojí bakteriálna alebo vírusová infekcia. Okrem príušníc sa však muži môžu nakaziť aj inými chorobami, ktoré môžu spôsobiť tento problém. Muži by nemali podceňovať infekcie močových ciest alebo pohlavne prenosné infekcie.

Liečba zápalu semenníkov

Keď pôjdete k lekárovi, bude s vami viesť krátky rozhovor, počas ktorého sa vás bude pýtať na príznaky vašich problémov, ich intenzitu a trvanie a pravdepodobne sa bude zaujímať aj o vaše správanie (z ktorého by mohol zistiť, čo môže byť za zápalom semenníkov).

Potom vykoná fyzikálne vyšetrenie, počas ktorého sa pokúsi zistiť, či máte prostatitídu. Môže tiež požiadať o vzorku moču, ktorá bude podrobne analyzovaná. V prípade výtoku môže tiež poslať vzorku výteru na vyšetrenie do laboratória. V neposlednom rade vás môže poslať na ultrazvuk.

Ak je zápal semenníkov vírusového pôvodu, neexistuje naň žiadna liečba. Predpokladá sa však, že zápal by mal po určitom čase sám ustúpiť. Medzi odporúčané spôsoby liečby ochorenia patrí užívanie liekov proti bolesti a prikladanie studených obkladov. Ak je za zápalom semenníkov bakteriálna infekcia, lekár vám predpíše antibiotiká.

zápal semenníkov přírodná liečba

Prírodná liečba a bylinky

Okrem studených obkladov sa mužom odporúča zdvihnúť semenníky do výšky. To sa dá dosiahnuť napríklad tak, že pod ne zrolujete uterák.

Pokiaľ ide o bylinky, odporúča sa epididymitída, ktorá sa môže zmeniť na zápal semenníkov:

 • Harmanček
 • Vŕbovka malokvetá
 • Mačací pazúr

Keďže neliečený zápal semenníkov môže viesť až k amputácii, určite je dobré, aby vás lekár aspoň raz vyšetril. Na podporu konzervatívnej liečby sa potom môžu použiť bylinky a ďalšie tipy.

⚖️ Porovnanie: TOP 7 prípravkov na erekciu

najlepšie lieky na erekciu
 • účinnosť jednotlivých prípravkov na tvrdú erekciu, zvýšenie libida a predĺženie sexuálnej výdrže
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *