Kategórie
Problémy s erekciou

Zväčšená prostata a jej vplyv na erekciu

Ak ste muž a ste na hranici stredného veku, z hľadiska početnosti je len otázka času, kedy začnete pociťovať prvé problémy s prostatou. Hoci nie je tento orgán na prvý pohľad vidieť, jeho dobrá kondícia je extrémne dôležitá pre bezproblémové močenie a (nielen) sexuálne zdravie. Viete, ako spoznáte, že s ním máte začať niečo podnikať?

O zväčšené prostate sa v našej spoločnosti hovorí len v súvislosti s reklamami na voľne predajné prípravky pre mužov. To je však obrovská chyba, pretože zväčšená, alebo inak problémová prostata môže dosť výrazne ovplyvniť kvalitu vášho života. (V prípade, že ide o rakovinu prostaty i jeho dĺžku.)

Preto, akonáhle na sebe začnete pozorovať prvé ťažkosti, vezmite rozum do hrsti, na chvíľku sa zbaví svojej predstavy kráľa džungle a bežte je okamžite riešiť. Okrem toho, že budete mať tyhle horúce chvíľky čoskoro za sebou sa už nebudete musieť ničím trápiť.

Akú neplechu dokáže spôsobiť zväčšená prostata a ako ju dostať zase späť do formy si objasníme v nasledujúcich moduloch.

příčiny zvětšené prostaty

❔ Aký má vplyv na erekciu?

Prostata je orgán, ktorý je dôležitý pre prežitie spermií. Dá sa teda povedať, že je jedným z mnohých dielov mužského rozmnožovacieho ústrojenstva. Vzhľadom k jej polohe okolo močovej trubice toho ale dokáže ovplyvniť oveľa viac. (Napríklad to, či sa budete v neskoršom veku potýkať s prerušovaným močením.) Aký má ale zväčšená prostata vplyv na erekciu a sexuálne zdravie?

Na túto otázku je veľmi zložité hľadať uspokojivú odpoveď. Za hlavný spúšťač problémov s erekciou považujeme erektilnú dysfunkciu. Pravda je ale taká, že zväčšená prostata a erektilnej dysfunkcie sa môžu v určitých situáciách prelínať. Zvlášť, pokiaľ sa s niektorým z týchto problémov liečite. (Lieky na liečbu zväčšenej prostaty môžu spôsobovať problémy s dosiahnutím erekcie. Niektoré lieky proti erektilnej dysfunkcii zase môžu zlepšiť problémy s nezhubné zväčšenou prostatou.)

💡 Najčastejšie príznaky zväčšenej prostaty

Ako už sme predostreli v úvode, problémy je vhodné začať riešiť už vo chvíli, keď sa u vás objavia. Nie každý laik ale vie, čo je a nie je normálne. Preto sa pozrieme na symptómy zväčšenej prostaty.

Patria medzi ne:

 • Časté močenie
 • Neschopnosť pri močení úplne vyprázdniť mechúr
 • Prerušované močenie
 • Nočné močenie
 • Inkontinencia
 • Slabý prúd moču
 • Krv v moči
 • Bolesť počas močenia

Čo sa týka výskytu, za rizikovú skupinu sa považujú muži v strednom veku. (A starší.) Problémy môžu mať aj muži s vrodenými abnormalitami.

prostata a močení

👨🏻‍⚕️ Liečba zväčšenej prostaty

Akonáhle prídete k lekárovi (ťažkosťami s prostatou sa bežne zaoberá urológ), ten sa vás opýta na vaše ťažkosti a na rodinnú anamnézu. Následne prikročí k vyšetrenie, ktoré zahŕňa aj hmatovú kontrolu prostaty. Ďalej môže urobiť krvný test, alebo test moču. Bežná je aj cystoskopia a röntgen.

Čo sa týka liečby, lekár vám môže odporučiť kúpu overeného a zároveň komerčne dostupného prípravku na prostatu. Tiež vám odporučí dostatočne piť. (Pre svoje vlastné dobro sa ale vyhnite nápojom s alkoholom a kofeínom.)

Súčasťou liečby môže byť aj:

Posilňovanie svalov panvového dna
Zvyk chodiť na toaletu, akonáhle ucítite potrebu
Osvojenie techník, ako lepšie zvládať stres
Používanie byliniek (Žihľava dvojdomá, serenoa plazivá …)

Záver

Hlavným dôvodom, prečo si dávať na zdravie prostaty pozor je to, že sa za príznaky môže skrývať aj nejaká závažnejšie choroba. Keďže do vás nikto nevidí, je lepšie podstúpiť sériu nutných vyšetrení než sa nakoniec chytať za hlavu.

⚖️ Porovnanie: TOP 7 prípravkov na erekciu

najlepšie lieky na erekciu
 • účinnosť jednotlivých prípravkov na tvrdú erekciu, zvýšenie libida a predĺženie sexuálnej výdrže
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *