Pokiaľ ide o ochranu pred počatím, muži často očakávajú, že sa žena bude chrániť sama. Koniec koncov, je to ona, kto riskuje, že za deväť mesiacov privedie na svet dieťa. Na druhej strane, ženské antikoncepčné metódy nemusia byť vždy účinné alebo bezpečné. Preto je dôležité, aby muži prevzali časť zodpovednosti za počatie. Aké druhy antikoncepcie majú k dispozícii?
Naši predkovia to mali v porovnaní s nami oveľa ťažšie. Rovnako ako my, aj oni vnímali sex ako príjemný. Na druhej strane však neexistovala prakticky žiadna ochrana pred nechceným tehotenstvom. Preto sa nezriedka stávalo, že z týchto zábav vznikali naozaj veľké rodiny, ktoré mali často problém uživiť sa.
V 20. storočí nastal veľký sociálny prelom. Sex zrazu neslúžil len na rozmnožovanie, ale stal sa aj rekreačnou činnosťou, pričom sa kládol väčší dôraz na osobné potešenie a na prehĺbenie vzťahu s partnerom.
Aj keď je tehotenstvo na pleciach ženy, muži by mali byť ústretoví voči svojim partnerkám a ponúknuť im, že prevezmú zodpovednosť za ich ochranu pred tehotenstvom.
Navigácia
Čo je antikoncepcia?
Veríme, že všetci poznáte odpoveď na túto otázku. Ale ako sa hovorí, opakovanie je matka múdrosti, preto si v krátkosti pripomeňme dôležitosť antikoncepcie.
Antikoncepcia je definovaná ako akýkoľvek prostriedok na zníženie rizika neplánovaného tehotenstva. Poznáme antikoncepciu pre ženy a antikoncepciu pre mužov. Antikoncepciu ďalej delíme na hormonálnu a bariérovú.
Každý typ antikoncepcie má inú účinnosť. Niektoré typy antikoncepcie sú menej spoľahlivé, preto je užitočné ich navzájom kombinovať. (Zvyčajne hovoríme o pesare a spermicíde.) Žiadna antikoncepcia nie je stopercentne účinná. Prerušovaný pohlavný styk sa tiež nepovažuje za antikoncepciu. Okrem kondómu nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami žiadna antikoncepcia.
Druhy antikoncepcie pre mužov
V porovnaní so ženami, ktoré si môžu vybrať hormonálnu antikoncepciu, vnútromaternicové teliesko, sterilizáciu, pesar a spermicíd alebo ženský prezervatív (ktorý sa veľmi nepoužíva), muži nemajú veľa možností. Na druhej strane, mužské typy antikoncepcie nemajú žiadne nepriaznivé účinky na hormonálnu aktivitu alebo celkové zdravie. Ak vám teda záleží na vašom partnerovi, mali by ste začať uvažovať o použití jednej z týchto dvoch dostupných metód.
Kondóm
Najznámejšou antikoncepciou pre mužov je kondóm, ktorý okrem toho, že zabraňuje otehotneniu, zabraňuje aj prenosu niektorých nebezpečných pohlavne prenosných chorôb. (Napríklad HIV.) Mnohí muži majú odpor k používaniu kondómov, ale pravdepodobne ide len o naučený postoj, nie o zlú užívateľskú skúsenosť.
Kondómy sa dodávajú v rôznych veľkostiach (a dokonca sa dajú natiahnuť na ruku alebo naplniť vodou), takže každý muž si môže vybrať svoju ideálnu veľkosť. Okrem toho môžu mať kondómy špeciálne príchute, výstupky alebo pridané látky, ktoré predlžujú erekciu. Ak máte alergiu na latex, odporúčame používať kondómy bez latexu. Pri používaní kondómu nikdy nepoužívajte lubrikanty na báze silikónu a dávajte pozor, aby ste ho neroztrhli.
Vasektómia
Ak už s partnerom máte niekoľko detí a ďalšie nechcete, môžete podstúpiť vazektómiu. Ide o zákrok, ktorý nie je hradený zo zdravotného poistenia. (Ak sa vám to zdá veľa, premýšľajte, koľko peňazí ste už minuli na iné druhy antikoncepcie.) Počas zákroku lekár prereže mužovi vajíčkovody. Celá procedúra trvá do 15 minút a muž môže ísť okamžite domov. (Pre ženy je sterilizácia závažnou operáciou brucha, ktorá si vyžaduje niekoľkodňovú hospitalizáciu.)
Muž sa nestane sterilným okamžite, zvyčajne sa spermiogram vykonáva niekoľko mesiacov. Kým sa v ejakuláte nenachádzajú spermie, odporúča sa použiť ďalšiu metódu ochrany pred počatím. V prípade, že si nie ste istí, či budete chcieť mať v budúcnosti deti, môžete si pred zákrokom nechať odobrať vzorku spermií na neskoršie použitie.
Čomu sa vyhnúť a na čo si dať pozor?
Rozhodne sa neodporúča spoliehať sa na prerušovanú súlož. Aj keď si myslíte, že to zvládnete, väčšinou sa vám to nepodarí. Spermie obsahuje okrem iného aj preejakulát. To je dosť na to, aby žena otehotnela. Pravdepodobne vám tiež nemusíme hovoriť, že kondómy by sa mali po použití vyhodiť. Ak sa chcete ešte zabaviť, použite nový. Pri používaní kondómu si tiež dávajte pozor, aby vám semeno neostalo na rukách. Čo opäť stačí na to, aby vaša intímna partnerka neúmyselne otehotnela.
⚖️ Porovnanie: TOP 7 prípravkov na erekciu
- účinnosť jednotlivých prípravkov na tvrdú erekciu, zvýšenie libida a predĺženie sexuálnej výdrže
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 09/2024