Čo je L-arginín a ako funguje?

L-arginín je esenciálnou aminokyselinou nachádzajúcou sa v potrave. Je to doplnok výživy, ktorý často používajú väčšinou atléti, pretože v tele priamo produkuje oxid dusnatý (NO) prostredníctvom enzýmov syntázy NO.

Dostatočný príjem L-arginínu je obzvlášť dôležitý počas období ochorenia a chronických stavov, ako je hypertenzia a diabetes typu II, pretože tieto stavy sa zvyčajne vyznačujú zvýšením enzýmu, ktorý degraduje L-arginín (známy ako argináza), čo má za následok jeho prechodný nedostatok; pri argináze okrem iného dochádza aj k zvýšeniu krvného tlaku ktorému sa dá sa čiastočne zabrániť alebo aspoň zmierniť príznaky zvýšením príjmu L-arginínu.

L-arginín je obľúbeným doplnkom pre atlétov, pretože je navrhovaný na zvýšenie aktivity NO v tele. NO je však aj mimoriadne dôležitý pre erektilné funkcie, pretože pomáha uvoľňovať krvné cievy, čo umožňuje lepšiu cirkuláciu krvi bohatej na kyslík. Zdravý prietok krvi do tepien penisu je nevyhnutný pre normálnu erektilnú funkciu.

Suplementácia L-arginínom pri erektilnej dysfunkcií (ED)

L-arginín bol rozsiahlo študovaný ako možná liečba ED a mnohých ďalších stavov. Výsledky naznačujú, že doplnok môže mať priaznivý vplyv pri problémoch s erekciou.

V jednej štúdii uverejnenej v časopise Journal of Sexual and Marital Therapy vedci podávali účastníkom kombináciu l-arginínu a pycnogenolu, doplnku získaného z borovicovej kôry. Po liečbe trvajúcej 3 mesiace 92,5% zo 40 prihlásených mužov, ktorí zažili ED, zaznamenalo dosiahnutie normálnej erekcie. Pozitívny vplyv L-arginín bol pritom pripisovaný práve už spomínanému zlepšovaniu prietoku krvi v cievach, čo by mohlo pomôcť človeku získať erekciu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *